niedziela, 16 lutego 2014

Chleb żytni na zakwasie + przepis na zakwas żytni razowy


Poniżej znajdziecie przepis na chleb oraz rady jak wyhodować zakwas żytni. Na tym właśnie chlebku udało mi się zrobić swój własny pierwszy żytni zakwas. Zakwas nie jest pracochłonny, jednak trzeba mieć wiele cierpliwości, gdyż zanim będzie gotowy mijają 4 dni. A chleby na zakwasie są naprawdę fantastyczne. Jeśli jednak nigdy nie robiliście zakwasu i mimo to nie chcecie go robić polecam zakwasową mapę polski – gdzie w swojej okolicy możecie znaleźć osobę która podzieli się z Wami zakwasem J od czegoś trzeba zacząć. Jeśli jednak skusicie się na przygotowanie własnego zakwasu – do czego mocno zachęcam zerknijcie na przepis poniżej. Mnie zakwas wyszedł za pierwszym razem J
A co do chlebka – dlaczego w ogóle nastawiłam się na pieczenie sama. Przecież jest tyle piekarni, po co tracić czas… głównym powodem był problem ze znalezieniem chleba w całości pieczonego z mąki pełnoziarnistej lub żytniej. Większość ciemnych chlebów składa się z białej mąki i barwnika np. karmelu. Ja się zbuntowałam i postanowiłam że nie będę dała się dalej oszukiwać – i tak już od miesiąca nie kupuję pieczywa tylko sama piekę – i przynajmniej wiem co jem J

Składniki na zakwas:
200 g mąki żytniej pełnoziarnistej
200 ml ciepłej wody

I dzień godzina 20:00
W dużym słoiku wymieszaj 50 g mąki i 50 ml wody. Przykryj bawełnianą ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce. Najlepsza temperatura dla zakwasu to około 25 stopni, jednak ja szczerze się przyznam wyhodowałam zakwas w 21 stopniach. Taką mam właśnie temperaturę w domu, postawiłam słoik z dala od okna, w miejscu nie narażonym na przeciągi. I tak sobie stał 24 godziny…

II dzień godzina 20:00
Do słoika dodajemy 50 g mąki i 50 ml wody. Przykrywamy bawełnianą ściereczką. Ostawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny

III dzień godzina 20:00
Do słoika dodajemy 50 g mąki i 50 ml wody. Przykrywamy bawełnianą ściereczką. Ostawiamy w ciepłe miejsce na 24 godziny
Już w 3 dniu zobaczycie jak zakwas pędzi do góry – już po paru godzinach od dokarmienia widać jak zwiększa swoja objętość, przez słoik widać jak bąbelki powietrza znajdują się w środku – piękny widok J

IV dzień godzina 20:00
Do słoika dodajemy 50 g mąki i 50 ml wody. Przykrywamy bawełnianą ściereczką.  Ostawiamy w ciepłe miejsce na 12 godziny

V dzień godzina 8:00
Zakwas jest już gotowy – możemy wykorzystać go do pieczenia.

Składniki na ciasto:
1 kg mąki żytniej pełnoziarnistej
650 ml ciepłej wody
1 łyżka kminku
30 g nasion słonecznika
30 g nasion dyni
1,5 łyżeczki soli
cały wczorajszy zakwas lub 400 g aktywnego zakwasu żytniego (informacja dla osób które nie przygotowywały zakwasu zgodnie z powyższym przepisem)

Gotowy zakwas mieszamy z 500 g mąki i 500 ml wody. Przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na 10-12 godzin

V dzień godzina 18:00
Po 10h odkładamy 2 łyżki zakwasu do słoika. Słoik przykrywamy bawełnianą ściereczką i wstawiamy do lodówki. Może tam być do 10 dni. Przed kolejnym pieczeniem chleba musimy jednak pamiętam aby zakwas dokarmić: przez kolejne 2 dni co 24 h dodajemy do zakwasu po 100 ml wody i 100 g mąki.
W 150 ml ciepłej wody rozpuszczamy sól. Do zakwasu wsypujemy 500 g mąki i wodę z solą. Mieszamy do połączenia się składników. Dodajemy słonecznik, dynię oraz kminek, jeszcze chwilę zagniatamy i przekładamy do foremek. Zostawiamy na 2 godziny.

V dzień godzina 20:15
Piekarnik nagrzej do temperatury 200°C. Wyrośnięte chlebki posmaruj  zewnątrz gorącą wodą i delikatnie ponacinaj aby nie pękały w trakcie pieczenia. Wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz 55 minut.


1 komentarz:

  1. Super dziękuje za ten przepis właśnie mam zamiar zrobić sobie zakwas :) i wypróbuje twoje przepisy na pieczywko bo wyglądają świetnie :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania moicb postów ;)
Każdego kto coś napisze obserwuje i również chetnie komentuje kazdy nowy wpis ;)